Bugün Avrupalıların tatil tercihlerinin ilk sıralarında yer alan Magosa, tarih boyunca Orta Doğu ile Avrupa’yı birbirine bağlayan en önemli denizyolu için güvenilir bir sığınak olmuştur. Bölgenin deniz trafiği açısından çok büyük stratejik öneme sahip olması, Magosa’nın yüzyıllar boyunca Akdeniz’in en fazla güçlendirilmiş limanı olmasını sağlamıştır. Orta Doğu ile Akdeniz kültürünü harmanlayan bölgenin halkı her iki coğrafyanın da adetlerine aşinadır. Kültürüyle olduğu kadar tarihi eserleri ve eşsiz denebilecek kadar özel doğal güzellikleriyle ilgi çeken Magosa ülkemizdeki tatilcilerden çok, Avrupalı turistlerin gözbebeğidir.
Dünyanın en popüler kumsalları arasında gösterilen altın kumsallar, Magosa turları ile bölgeyi ziyaret eden yerli yabancı tüm turistlerin uğrak noktasıdır. Şehre ilk kez gelen turistler gündüz saatlerinde plaja gittiğinde altın kumsalın eşsiz manzarasına hayran kalmakta ve bu manzarayı da tatilden döndükten sonra dahi kolay kolay unutamamaktadır. Bölgede yer alan Namık Kemal Zindanı, Aziz Barnabas Manastırı, Salamis Antik Kenti, Francis Kilisesi, Aziz Nicholas Katedrali tarih turizmi açısından da Magosa’nın ne kadar özel olduğunu göstermektedir. Hıristiyanlar açsıından birçok önemli yapının bulunması Avrupalı turistlerin son yirmi yıl içinde Magosa’ya daha da fazla ilgi göstermesinde kilit bir öneme sahiptir.
Ülkemiz vatandaşlarının ayrı bir ülkeye gitmekten ziyade ülke içinde şehirlerarası seyahat ediyormuş gibi gittiği Magosa otelleri, Yavru Vatanımızın en özel doğal güzelliklerine sahip yerleri arasındadır. Deniziyle plajları günün erken saatlerinden itibaren dolmaya başlayan bölgede sualtı etkinliklerine de önem verilmektedir. Turistler için özel dalış tekneleri bulunmakta ve Magosa turları ile bölgeyi ziyaret eden tatilcilerin çok uygun fiyatlarla dalış zevkini yaşaması sağlanmaktadır. Doğu Akdeniz Üniversitesi sayesinde genç nüfusun oranı artmış ve bu da kentin enerjisini arttırarak, gece hayatının da hareketlenmesine yardımcı olmuştur. Meyhanelerden bar ve gece kulüplerine kadar eğlenceli zaman geçirmek isteyenler için kentte oldukça fazla alternatif bulunmaktadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir