Kafelerin dekorasyonuna başlamadan önce müşteri kesimini düşünerek, işletmenin hitap edeceği kesimin beğeni ve ihtiyaçlarını göz önünde bulundurması önemlidir. Müşterilerinin büyük kısmı ailelerden oluşan işletmelerle ağırlıklı olarak üniversite öğrencilerine hizmet vereyi planlayan kafelerin dekorasyonunda, birbirinden oldukça farklı unsurlara dikkat edilmesi gerekir. Bu sebeple cafe iç mimari düzenlemelerinde en baştan müşteri portföyünün düşünülmesi ve dekorasyonla ilgili tüm detayların bu kesimin beğenisine endekslenmesi, müşteri memnuniyeti açısından önemlidir. Cafe dekorasyonu için profesyonellerden yardım istemek, ticaret hayatına yeni girenler için lüks bir seçenek olarak görünse de, aslında iç mimardan yardım istemek çok daha düşük maliyetli bir tercih olabilir.
Hizmet sektörü olduğu için kafe sahipleri genellikle müşterilerine sunduğu yiyecek içeceklerin kalitesine ve fiyatların uygun olmasına dikkat ederken servisin kusursuz olmasına da önem verir. Ancak mekana girdiği anda yiyecek içecekler hakkında fikir sahibi olmayan ve muhtemelen fiyatları da bilmeyen müşteriler, kafenin nasıl dekore edildiğine göre izlenim edinir. İçinde bulunduğu ortamda rahat etmeyen, oturduğu yerde rahat olmayan insanların kafenin fiyatları ne kadar uygun olursa olsun kafede zaman geçirmekten keyif alması mümkün olmayacaktır. Binlerce lira harcayarak ve büyük oranda kendi zevkleri doğrultusunda cafe iç dekorasyonu için uğraşan işletme sahipleri, kısa süren ticari hayatının ardından nerede hata yaptığını düşünürken genellikle problemin mekanın dekorasyonunda olduğunda fark edemez.
Nedensiz yere müşteri kaybediyormuş gibi görünen çoğu kafe, müşteri kesiminin zevklerini ve beklentilerini düşünmeden yapılan dekorasyon tasarımlarının kurbanı olur. Mekanı hınca hınç doldurarak, mümkün olduğunca fazla müşteriye hizmet vermek ve olabildiğince fazla kazanmak isteyen işletme sahipleri bu anlayışıyla bizzat müşterilerini kaçırır. Müşterilerin sıkış tepiş bir ortamda keyifli zaman geçirmesini ummak yerine alanı mümkün olduğunca değerlendiren ancak insanları sıkmayacak kadar ferah bir ortam sunan dekorasyonlar tercih edilmelidir. Işıklandırmadan renk tercihine, masa ve sandalyelerin yerleşiminden aksesuarlara kadar tüm detayların önemli olduğu kafe dekorasyonu için iç mimarlardan yardım istenmesi, bu tür sorunlarla hiç karşılaşılmamasını sağlayacaktır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir