Evlerde yatak odasında oturma odası ve salonlara kadar kullanıldığı her mekâna farklı bir şıklık katan kaya tuzu lambalar, tuz kristallerinin eşsiz görselliğiyle dekoratif anlamda kolay kolay sahip olunamayacak bir şıklık vaat ediyor. Lambanın çalıştırılmadığında dahi dikkat çekecek bir dış görünüme sahip olması ve tuz lamba çeşitleri oldukça farklı renk seçeneklerinin bulunması, bu doğal kristal formların her dekorasyon tarzıyla şık bir uyum sergilemesini ve oldukça popüler olmalarını sağlıyor. Renk konusunda oldukça geniş alternatife sahip olan tuz lamba modelleri mekâna değer katan şıklığıyla popüler hale gelmesine karşın bu lambaları görünümü kadar hava kalitesine olan pozitif katkısı sebebiyle satın alanlar da oldukça fazla.
Milyonlarca yıl önceki jeolojik süreçlerle oluşan ve kristal formunu alan kaya tuzu, aradan geçen tüm bu uzun süre boyunca yüksek basınca maruz kaldığı toprak altı katmanlarda dış dünyayla etkileşime geçmediği için ilk günkü doğal yapısını muhafaza etmiştir. Dış dünyanın zararlı etkilerinden korunan kaya tuzu kristallerinde onlarca mineral ve element bulunur, bu element ve mineral yapıysa beslenmeyle insan vücuduna girdiğinde fayda sağladığı gibi hava kalitesinin artışına da pozitif etki yapar. İnsan vücudunun temel ihtiyaçları arasında yer alan mineral ve elementlere ulaşması açısından hayati öneme sahip olan kaya tuzu, insanlık tarihi boyunca tüm medeniyetler için önemli bir kaynak olduğu gibi günümüzde de bu önemi korumaktadır.
Geçtiğimiz yüzyıl içinde sanayi devriminin vites arttırarak kimya endüstrisini hızla geliştirmesi neticesinde insanlık tarihinde ilk defa sofra tuzu kavramı ortaya çıkmış ve binlerce yıllık alışkanlıklar değişerek, yemeklerde kaya tuzu yerine bu yeni ve çok daha pratik kullanım vaat eden sofra tuzu kullanılmaya başlanmıştır. Sodyum klorürün ayrıştırılmasıyla elde edilen sofra tuzununsa ilerleyen yıllarda insan vücudu üzerinde ne kadar büyük ölçekli tahribat yarattığı keşfedildi ve böylelikle insanlar eski alışkanlıklarına geri dönmeye başladı. Günümüzde tüm uzmanlar sofra tuzunun insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri sebebiyle herkesi kaya tuzu kullanmaya davet ederken unutulmaması gereken; kaya tuzunda da sodyum klorür bulunduğu ve bunun için kaya tuzunun da aşırı miktarda tüketilmemesi.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir