Yaşam alanlarının dekorasyonundan çok daha farklı bir anlayışla yapılan otel iç mimari düzenlemelerinde bireysel konfor ihtiyaçlarını karşılamak ve kişinin estetik algısına hitap etmek yerine, pek de kolay bir iş olmamasına rağmen herkes mutlu edilmeye çalışılır. Estetik algı her bireyde farklı olduğu gibi konfor gereksinimleri de değişken olduğundan, otel dekorasyonu için herkesin harcı olmayan bir iş denebilir. Zaman zaman profesyonellerin dahi zorlandığı tasarım ve uygulama süreçleri birbiriyle iç içe geçmiş, her ikisine aynı özenin gösterilmesi şart olan mimari süreçlerdir. Mükemmel bir otel tasarımı bile uygulama yapılan hatalar sebebiyle istenen sonucun ortaya çıkmamasına veya ilk başta planlanan bütçenin fazlasıyla aşılmasına yol açabilir.

Otellerin iç mekan düzenlemelerinin merkezinde misafirlerin memnun kalacağı bir konaklama deneyimi geçirmesi vardır. Bunun içinse otel mimarisi bir bütün olarak düşünülmeli, farklı yerlerde insanların bu mekanın işlevine göre farklı estetik ve konfor beklentilerinin olacağına dikkat edilmelidir. Lobide ihtişamlı bir görsellikle, kaliteli bir mekânda zaman geçireceğini hissetmek isteyen misafirler odalarına geçtiklerindeyse tam aksine sade tasarımı ve konfor anlayışıyla rahatlama fırsatı sunacak bir mekân ister. Otel sınırları dâhilindeki her mekânın işlevi farklı olduğundan, dekorasyon süreçlerinde bu işlevlere göre misafir beklentilerini maksimum seviyede karşılayacak farklı tasarım seçenekleri geliştirilmelidir. Tüm bunları yaparken farklı mekânlar arasında dekoratif anlamda bir doku uyumsuzluğu oluşmaması için genel tasarım konseptine sadık kalınmalıdır.

Tasarımdaki detayların abartılması durumunda misafirlerin sıkılması söz konusu olabileceğinden, özellikle oteldeki dinlenme mekânlarında aksesuar kullanımı asgariye indirgenmelidir. Odalarda olduğu gibi bu yerlerde de rahatlama arayışında olan misafirler için sade bir düzenleme, modern unsurlarla tasarımı zenginleştirilen konseptler oluşturulmalıdır. Etkileyici bir lobi girişiyle misafirlerin ilk izlenimini pozitif şekilde yönlendiren iç mimarlar, otel dâhilindeki dinlenme alanlarında ve odalardaysa kalite vurgusu yapılan sade tasarımları kullanır. Mobilya ve aksesuarların alanı daraltmayacak şekilde kullanımı ve aydınlatmanın mekânsal özelliklere göre yönetilmesi, otelde dekorasyonunda dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardandır. Görsellikle ilgili bütün bu detayların yanı sıra otellerin dekorasyonuyla ilgili projelerde bütçe yönetimi de önemle üstünde durulması gereken bir konudur.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir