On binlerce yıl öncesinde dahi insanoğlunun değerinin farkında olduğu altın, tartışmasız insanlık tarihinin bilinen bilinmeyen tüm dönemlerinde dünya üzerindeki en değerli şeylerden biri kabul edilmiştir. Diğer doğal madenler gibi son derece nadir bulunan altının sahip olduğu bu değer ve kendisine yüklenen anlam, nadir olmasıyla birlikte ayrıca son derece ilginç özelliklere sahip olmasındandır. Altın yüzük olarak günümüzün modern dünyasında milyonlarca insanın adeta vücudunun bir parçası olan bu madenden çok daha nadir bulunan değerli taşlar ve madenler bulunmasına karşın yine de çoğu insan için özel bir değere sahiptir. İnsanlar altını sadece bir ziynet eşyası olarak görse de, aslında bilimsel bir bakış açısı ile altın elementi incelendiğinde bu nadir cevherin ne kadar özel olduğu anlaşılır.

 

Kendine has parlak sarı bir renge sahip olan altın, bu rengin de kendi ismi ile yani altın rengi olarak anılmasını sağlamıştır. Asitlere karşı son derece yüksek bir dayanıklılığa sahip olan altın, bu kimyasal özelliği sayesinde yüzlerce yıl parlaklığından hiçbir şey kaybetmeden yeni üretilmiş gibi görünmeyi sürdürebilir. Altının günümüze dek binlerce senedir dünyanın dört bir yanındaki toplumlar tarafından çok çeşitli amaçlar doğrultusunda kullanılmasının bir diğer önemli nedeni ise Altın elementinin fiziksel anlamda çok kolay bir şekilde işlenebilmesidir. Çoğu insanın bildiği üzere altın ziynet eşyalarının gerçek olup olmadığının anlaşılması için genellikle altın hafifçe ısırılır. Isırıldığında dahi bükülebilecek kadar yumuşak bir fiziksel forma sahip olan altın, altın bileziği olan kadınların çok iyi bildiği gibi hafif darbeler neticesinde dahi yamulabilmektedir.

 

Altının bu yumuşaklık özelliği ancak saf olduğu halde geçerlidir. Bu sebepten dolayı altının gerçek olup olmadığının anlaşılması için hafifçe bastırmak yeterli olmaktadır. Ayrıca bazen de altın ziynet eşyasının ya da süs eşyasının üzeri bir metalle çizilmektedir. Bu çizilme ile oluşan çizikten farklı bir renk görünmesi, başka bir maddenin altınla ya da boya ile kaplandığını gösterir. Saf altın ne kadar çizilirse çizilsin, alttan yine bilinen altın renginin görünmesi gerekmektedir.

There are currently no comments.